Toprağa vurdukları kazmayı geri çekemeyen kazı ekibi, çıkan maddeyi görünce sevinçten ağladı

Danimarka’nın Jutland Yarımadası’ndaki Esbjerg bölgesinin yakınlarında günlerdir çalışma gerçekleştiren arkeologlar ve işçiler, kazı sonucunda keşfettikleri madde nedeniyle büyük bir mutluluk yaşadı. Çünkü kazı ekibi, 1400-1700 yıl önceki Germen Demir Çağı’na ait yaklaşık yarım kilo ağırlığında altın kolye buldu.

HİLAL BENZERİ İŞLEMELERLE SÜSLENDİ

En geniş noktasından 21 santimetre çapında ve altına sıkıştırılmış halde hilal benzeri işlemelerle süslü olan kolye, görenleri kendisine hayran bıraktı. Arkeologlar tarafından yapılan ilk açıklamada, kolyenin sulak bir alanda bulunduğu ve tanrıya adak olarak hazırlanmış olabileceğini belirtti.

“KURBAN KESİLİRKEN ADAK OLARAK BIRAKILMIŞ”

Güney Batı Jutland Müzesi tarafından “Neredeyse inanılmaz kalitede bir başyapıt” olarak değerlendirilen altın kolye için şu açıklama yapıldı: “Kurban kesilmesinin ardından bu tarz değerli maddelerin sunağa bırakılması, o dönem için sık karşılaştığımız bir durum.”

“ALTIN ÇOK SAF BİR HALDE”

Ayrıca altın işlemesinin titizliğine dikkat çekilen açıklamada, “Altın o kadar saf ve dolayısıyla o kadar yumuşak ki, eğer aletlerle hareket ettirilseydi, yüzük şeklini eskisi kadar güzel tutamazdı. El yapımı gibi duruyor” ifadeleri kullanıldı. Kolye, Ribe Viking Müzesi’nde sergilenecek.

Son Dakika Haberleri

, , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *