Tıp dünyasını ters köşe eden araştırma! Bu genetiğe sahip olanlara aşırı şeker iyi geliyor

Şekerle ilgili yapılan bir araştırma, büyük şaşkınlığa neden oldu. Genelde zararlı olduğu bilinen şekerin, fayda sağlaığı insan grubu ortaya çıkarıldı.

GÖRÜLMEMİŞ BİR GENETİK ÇEŞİTLİLİK SAĞLADI

News Medical sitesinin haberinde, Kopenhag Üniversitesinden bir grup araştırmacı, bağırsak bakterileri ve binlerce yıldır uyguladıkları diyetin bazı Grönlandlılara görülmemiş bir genetik çeşitlilik sağladığını ortaya koydu. Haber de, söz konusu genetik çeşitlilik sayesinde Grönland nüfusunun yaklaşık yüzde 2 ila 3’ünün brokoli yerine tatlı tüketip aynı bedensel faydaları elde edebileceği kaydedildi.

ŞEKERİ ÖZEL OLARAK METABOLİZE EDİYORLAR

Söz konusu gen varyantının iki kopyasının, şekerin diğer insanlardan farklı şekilde emilmesini sağladığı ifade ediliyor. 6 binden fazla Grönlandlıdan gelen veriler analiz edildi Kopenhag Üniversitesi Biyoloji Profesörü Anders Albrechtsen, bir grup meslektaşıyla 6 bin 551 Grönlandlıdan gelen verileri analiz etti ve fareler üzerinde çeşitli deneyler yaptı. Elde edilen sonuçlar, genetik çeşitliliğe sahip kişilerin bağırsakta şekeri metabolize etmek için özel bir yola sahip olduklarını ortaya koydu.

“BU HEM HARİKA HEM DE ŞAŞIRTICI”

Vücuda giren şeker, diğer insanlarda doğrudan kan dolaşımına karışarak emilirken genetik çeşitliliğe sahip olanlarda şeker doğrudan bağırsaklara gidiyor. Profesör Anders Albrechtsen, “Genetik çeşitliliğe sahip yetişkinlerin beden kitle endeksi, ağırlık-yağ yüzdesi ve kolesterol seviyelerinin daha düşük olduğu ve genellikle daha sağlıklı oldukları görülüyor. Daha az göbek yağlarına sahipler ve karın kası yapmaları daha kolay olabilir. Genetik bir çeşitliliğin bu kadar faydalı bir etkiye sahip olması harika ve şaşırtıcı.” ifadelerini kullandı.

AA / İdris Sülün – Son Dakika Haberleri

, , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *