Portakal kilo aldırır mı?

Soğuk kış günlerinde, hastalandığımız zaman takviye besin almamız gerekmektedir. Bunun en güzel örneğidir portakal. İçerisinde yüksek C vitamini bulunmaktadır. Peki, portakal kilo aldırır mı? İçerisinde ne var?

Soğuk kış aylarının vazgeçilmezi olan portakalın faydalarını saymakla bitmez. Şeker hastalığı tedavisinde kullanılır. Cilt yaşlanmasına engeldir. Böbrek taşı oluşumunu engeldir. Kansızlık tedavisinde kullanılmaktadır. Bağışıklık sistemini güçlenmesini sağlar. Kan basıncını dengeler. Kötü kolesterolü düşürmektedir. Kalp sağlığı için faydalı bir besindir. Portakal kilo aldırıyor mu? Yıllardır mutfağınızdan eksik etmediğimiz portakal insan sağlığı için birçok yönden faydası vardır. Kimileri portakalı soyup dilimleyerek yer, kimileri de portakalın suyunu sıkıp içmektedir. Nasıl tüketilirse tüketilsin portakal C vitamini yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Portakal kilo aldırıyor mu?

PORTAKAL KİLO ALDIRIR MI?

Portakal, kış aylarının vazgeçilmez bir meyvesidir. Vitamin açısından oldukça zengindir. C vitamini bakımından zengin olan portakal, özellikle hastalandığımızda tüketilmesi gereken besleyici bir takviyedir. Portakalı fazla tüketirsek kilo aldırır mı? Portakal kilo aldırır mı? sorusu merak konusu oldu. Portakalın besin değerleri şu şekildedir: Büyük bir portakalın yaklaşık yarısındaki (100 gram) besin değerleri; su: %87 protein: 0.9 gram karbonhidrat: 11.8 gram şeker: 9.4 gram lif: 2.4 gram yağ: 0.1 gramdır.

Portakal güçlü besin değerlerinin olmasıyla birlikte bir çok vitamin, mineral ve antioksidan içermektedir.

Portakal, düzenli ve dengeli tüketildiği takdirde kilo aldırmaz. Orta boy bir portakal, 3,1 gram lif ya da lif için günlük değerin %12’sini sağlamaktadır.

Gündem

, , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *