Kan grupları arasında hastalıklara karşı en dirençli kan grubu ortaya çıktı! 0 kan grubunda olanlar yaşadı

İngiltere’de kan grupları arasında gerçekleştirilen bir çalışma, bilim dünyasında büyük yankı uyandırdı. Söz konusu araştırmada hangi kan grubunun hastalıklara karşı daha dirençli olduğu araştırıldı. İlk sonuçlara göre en dirençli kan grubu “0” olarak açıklandı.

BULAŞICI HASTALIK VE KANSER RİSKİ

Londra Üniversitesi’ne bağlı Royal Holloway Üniversitesi’nde yapılan çalışmada, tansiyon, bulaşıcı hastalıklara yakalanma ihtimali ve kanser riski de dahil olmak üzere birçok hastalığın sebebinin kan grupları olabileceği belirtildi.

AB GRUBU 5,6 KAT DAHA FAZLA

Araştırmada, kan grubunu belirleyen genlerin aynı zamanda CVT adı verilen beyinde kan pıhtılaşması riski ile de bağlantılı olduğu aktarıldı.

882 kişi üzerinde yapılan çalışmada araştırmacılar, AB kan grubuna sahip kişilerin CVT riskinin diğer gruplara göre ortalama 5,6 kat daha fazla olduğu aktarılırken, 0 kan grubuna sahip kişilerin ise yarı yarıya daha az olduğu bildirildi.

ÇEVRESEL FAKTÖRLERE KARŞI DA DİRENÇLİLER

Geçen yıllarda ABD’de yapılan bir araştırmada da AB kan grubuna sahip kişilerin kalp rahatsızlığına yakalanma olasılıklarının yüzde 23 daha fazla olduğu, B kan grubuna sahip kişilerin ise 0 grubuna göre yüzde 11 daha fazla olduğu vurgulanmıştı.

Yapılan başka bir araştırmada 0 kan grubuna sahip kişilerin hava kirliliği gibi çevresel faktörlere karşı daha dirençli olduğu, bununla birlikte kalp krizi ihtimallerinin de daha düşük olduğunun altı çizilmişti.

Son Dakika Haberleri

, , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *