İstanbul’da minibüs ücretlerine zam mı yapıldı? İndi bindi ne kadar oldu? İBB minibüs fiyatları ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi, kaç TL?

Minibüs fiyatları ne kadar oldu? İndi bindi ücreti kaç lira oldu? Minibüslerde indi bindi ne kadar? İstanbul’da toplu taşıma araçlarına zam yapıldı. Bunun ardından vatandaşlar hangi ulaşım araçlarına zam geldi, yüzde kaç zam yapıldı merak etti. Peki, İstanbul toplu ulaşıma zam mı geldi? İstanbul’da minibüs ücretlerine zam mı yapıldı? İndi bindi ne kadar oldu? İBB minibüs fiyatları ne kadar oldu, yüzde kaç zam geldi, kaç TL? 2022 güncel İETT otobüs, metrobüs, taksi, minibüs fiyatları ne kadar oldu, kaç TL? İşte güncel zam oranları…

İBB TOPLU TAŞIMAYA ZAM MI YAPILDI?

İBB Ulaşım Koordinasyon Merkezi’nin (UKOME) aylık toplantısı 1453 Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir başkanlığında toplandı. UKOME toplantısında, Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü’nce (TUHİM) enflasyon, yakıt giderleri, asgari ücretin artışı gibi nedenlerle elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs ücretlerine yeniden değerleme oranı olan yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam önerildi.

İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis ücretlerine yüzde 27 zam talebi, UKOME’de oy birliğiyle kabul edildi.

MİNİBÜS FİYATLARINA ZAM MI GELDİ 2022?

İstanbul’da mininüs ücretlerine %36 zam yapıldı. İndi bindi ücreti normalde 2,75 TL idi. Yapılan zamla birlikte yeni fiyatın yaklaşık 3,75 TL olacağı tahmin ediliyor. Çünkü 2,75’in %36’sı 1 TL ediyor.

Minibüsçüler adına söz alan bir temsilci ise, maliyetlerin kendilerini teker dönderemeyecek hale getirdiğini belirterek, “En az yüzde 50 zam” istiyoruz dedi.

2021 Zamdan Önceki Minibüs Fiyatları:

  • 0 – 2 KM – 2,75 TL
  • 2 – 4 KM – 3,00 TL
  • 4 – 7 KM – 3,25 TL
  • 7 – 11 KM – 3,50 TL
  • 11 – 15 KM – 3,75 TL
  • 15 – 20 KM – 4,00 TL
  • 20 KM Üzeri – 4,00 TL + Her KM için İlave 10 kuruş
  • İlk, Orta ve Lise Öğrencisi – 1,75 TL

NOT = Yapılan %36 zamla birlikte ücretlerin yaklaşık olarak 1 – 1,5 TL arası artacağı tahmin ediliyor.

ZAM TALEBİ OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ

Müzakerelerin ardından teklif, bakanlık temsilcilerinin şerhi ile oy birliği ile kabul edildi. Buna göre, İstanbul’da elektronik bilet, taksi, taksi dolmuş ve minibüs fiyatlarına yüzde 36, servis ücretlerine ise yüzde 27 zam geldi.

BAKANLIK TEMSİLCİSİ İBB’NİN TALEBİNİ FAZLA, TAKSİCİLERİN TALEBİNİ MAKUL BULDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel ise İBB’nin elektronik bilete yapılmak istenen yüzde 36 zam teklifini, temmuzda da zam yapıldığını gerekçe göstererek, bakanlık olarak fazla bulduklarını belirtti. Yücel, taksicilerin yüzde 60 teklifinin ise makul olduğunu ifade etti.

TURYOL BAŞKANI’NDAN BAKANLIK TEMSİLCİSİNE TEPKİ

TURYOL Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Can, UKOME’deki bakanlık temsilcisinin zam teklifini fazla bulmasına tepki gösterdi. Can, Temmuz ayında yapılan zammın önceki yılın gecikmiş zammı olduğunu belirterek, “Bütün bu hayat pahalılığını, enflasyonu, işletme giderlerini siz ortaya çıkarıyorsunuz. Bunların altından kalkabilmek için bir de sizi ikna etmemiz gerekiyor. Sene başından bu yana denizde akaryakıta %260 zam geldi. Ben gemileri bağladım, böyle devam ederse hepsini durdurmak zorunda kalacağım, personel azaltacağım. Sebebi kim?” dedi.

Gündem

, , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *