Fila brasileiro neden yasaklandı?

Günümüzde sıkça rastladığımız yaşanan köpek saldırıları da dikkate alınarak, sunulacak olan yasa tasarısında beslenmesi yasak olan köpek türleri de yer aldı. Bu nedenle insanlar Türkiye’ye girişi ve beslenmesi yasak olan türler hangileri sorusunu akıllara getirdi. Fila brasileiro neden yasaklandı? Fila brasileiro özellikleri nelerdir? Fila brasileiro hangi ülkelerde yasak? Fila brasileiro cinsi köpeği kimler besleyecek? Detaylar haberimizde yer almaktadır…

FİLA BRASİLEİRO ÖZELLİKLERİ

Bu ırk köpekler geniş arazilerde yaşamaya alışkındır. Bununla beraber fazlaca egzersiz yapmalıdırlar. Kilo alma eğilimi orta ve yüksek derecede olduğu için beslenmesi sırasında öğün miktarı da kalori tüketimi de kontrol altına alınması gerekmektedir. Büyük ırkların gelişim süreçlerindeki ihtiyaçlarını karşılamak üzere formüle edilen kaliteli kuru mamalarla sağlıkları iyileştirilir. Bu cinsin eğitim süreci, daha önce köpek yetiştirmeyen kişilerin bu ırkı tercih etmemesi gerekir. Erken dönemde itaat eğitimi mutlaka verilmiş olmalıdır. Bununla beraber, sosyalleştirilmeleri de gerekir. Sahibine tutkulu bir şekilde bağlı olsa da onun itaat edebilmesi için saygı duyması gerekmektedir. Eğitimi sırasında sert davranılmamalı ancak kararlı bir ses tonu kullanılması tavsiye edilir.

FİLA BRASİLEİRO NEDEN YASAKLANDI?

Kanun çıktığı günden bu yana gündemden düşmeyen hayvanları koruma kanunu, ülkemizde insanların besleyebileceği köpek cinslerinin yasalar ile belirlenmiştir. Bu köpek cinslerinin ülkeye girmesi, bir sahibe verilmesi, herhangi bir reklam konusu olması, takas işlemine konulması, çiftleştirilmesi veya birine hediye verilmesi yasaklanmış durumdadır. Bunun için Çevre ve Orman Bakanlığı 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu çıkarmıştır. Bu cins köpekler, Türkiye’de bakılması yasak olan köpekler listesinde fila brasileiro cinsi köpekler de yer alır. Güçlü ve kaslı bir kemik yapısına sahip bu köpekler sahiplerine bağlı hayvanlar olarak bilinmektedir. Bunun yanı sıra, yabancılara ve diğer hayvanlara karşı kuşkucu tavırlar sergiler ve her an saldırıya geçebilen bir ırktır.

Gündem

, , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *