BAE, F-35 anlaşmasından çekilmek istediğini ABD’ye iletti iddiası

BAE’nin ABD’nin şart koştuğu güvenlik koşullarını gerekçe göstererek F-35 uçakları, MQ-9 Reaper silahlı insansız hava araçları (SİHA) ve gelişmiş mühimmatın da bulunduğu 23 milyar doları aşkın silah alım anlaşmalarından çekilmek istediği ileri sürüldü.

“KISITLAMALAR VE MALİYET YENİDEN DEĞERLENDİRMEYE YOL AÇTI”

Wall Street Journal gazetesinin BAE ve ABD’li yetkililere dayandırdığı haberinde, Abu Dabi yönetiminin Washington’u F-35 ile ilgili görüşmeleri askıya aldıklarını bildirdiği iddia edildi. Haber de, BAE’li bir yetkilinin “güvenlik koşulları, egemen operasyonlar konusundaki kısıtlamalar ve maliyet hesaplamalarının bu alımları yeniden değerlendirmeye yol açtığını” ifade ettiği öne sürüldü. Bu bilgilendirmenin, ABD ile BAE arasındaki yüksek düzeyli stratejik diyalog toplantısının hemen öncesinde gelmesi dikkati çekti.

PENTAGON SÖZCÜSÜ: ONLARLA ÇALIŞMAYA HAZIRIZ

Pentagon Sözcüsü Kirby ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “ABD ile BAE arasındaki ortaklık ilişkisi bir silah satışından daha stratejik ve daha karmaşıktır. BAE’nin satışla ilgili sorularını yanıtlamak üzere onlarla çalışmaya hazırız.” dedi.

Her silah satışında politika ve son kullanım koşullarının söz konusu olduğunu belirten Kirby, “Bu son kullanıcı koşulları ve ABD savunma ekipmanlarını korunması genel bir durumdur, müzakere edilemez ve BAE’ye özgü değildir.” diye konuştu. Kirby, yarın ABD ve BAE’li savunma yetkilileri ile yapacakları görüşmelerde bu konunun da detaylı bir şekilde ele alınacağını söyledi.

ABD’NİN BAE’YE SINIRLAMA GETİRECEĞİ İLERİ SÜRÜLMÜŞTÜ

BAE, 2015’ten beri ABD’den F-35 ve silahlı insansız hava araçlarının satışı için talepte bulunuyordu. Eski ABD Başkanı Donald Trump, İsrail ile ilişkileri normalleştirme karşılığında BAE’ye F-35 ve Reaper SİHA’larının satışına izin vermişti. ABD Kongresi ise bir karar tasarısıyla bu satış konusunda protokollerin sıkılaştırılmasını ve güvenlik koşullarının artırılmasını talep etmişti.

ABD’nin aynı zamanda BAE-Çin ilişkilerinden de endişe ettiği gerekçesi ile satılacak sistemler konusunda önemli sınırlamalar getireceği ileri sürülmüştü.

AA / Kasım İleri – Son Dakika Haberleri

, , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *