Aralık ayında hangi balık yenir? Aralık ayı en lezzetli balıklar nelerdir? Aralık balıkları ve bu ayda çıkan balıklar

Sağlıklı bir besin olan balık, kış aylarında sofraların olmazsa olmazıdır. Bu ay hangi balık yenir, hangi balığın fiyatı uygundur vatandaşlar tarafından araştırma konusu olmuştur. Aralık ayı gelmesiyle birlikte balık sezonunda açılmış oluyor. Besin değeri yüksek olan lezzetli balıklar insan sağlığı içinde çok önemli ve faydalı bir besin kaynağıdır. Kış aylarında, balıklar daha çok yağlanıp lezzetlendiği için insanlarda, kış ayında daha fazla talep göstermektedir. Aralık ayında hangi balık yenir? Aralık ayı balık fiyatları nedir? Aralık ayında çıkan balıklar nedir? Aralık ayında hangi balık türü yenir? Aralık ayı hangi balık çeşidi lezzetlidir? Bütün bu soruların cevabı haberimizdedir…

ARALIK AYINDA HANGİ BALIK YENİR?

Besin değeri yüksek olan balığın, kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Aralık ayında balıkların tam olarak yağlanıp lezzetlendiği dönemdir. Aralık ayında hangi balık yenir? Bu balıklar şunlar: Lüfer, torik, palamut ve uskumru bu mevsimde oldukça yağlı ve besleyici bir yiyecektir. Bunun yanı sıra, hamsi, tekir, barbunya gibi balıklar da bolca bulunup farklı çeşitlerde pişirilebilir. Bu ay, izmarit ve mezgitten uzak durmakta fayda vardır. Ayrıca, çinakop, üremesi için yememekte fayda vardır.

ARALIK AYI BALIK FİYATLARI

Aralık ayı balık fiyatları nelerdir?

  • LEVREK : 70 – 90 TL
  • NORVEÇ SOMON : 120 TL
  • BARBUN : 70 TL
  • MEZGİT : 50 – 60 TL
  • ÇİNEKOP : 50 TL
  • ÇUPRA : 70 TL
  • ALABALIK : 12 TL (tane)
  • HAMSİ : 30 TL
  • İSTAVRİT : 30 TL

BALIĞIN FAYDALARI NELERDİR?

Bilindiği üzere balığın insan sağlığına birçok faydası bulunmaktadır. Türkiye, üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğu için birden çok balık çeşidi denizlerde bulunuyordur. Doktorlar haftada iki kere balık yenilmesini tavsiye ediyor. Ülkemizde balık tüketimi oldukça azdır. Balığın faydaları nelerdir? Balıkta bulunan Omega 3 yağ asitleri, A ve D vitaminlerinin yanında mineraller bakımından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Balıkta çinko, selenyum ve iyot gibi vücut için gerekli olan mineralleri de barındırır. Balığın içerisinde bu kadar çok vitamin ve mineral bulunduran bu canlıların vücut üzerindeki olumlu etkileri saymakla bitmez. En önemli özellikleri arasında, sağlıklı diş etlerinin oluşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca, saçların daha sağlıklı ve dayanıklı uzamasına yardımcı olmaktadır.

Balığın, depresyon belirtilerini hafiflediğini biliyor muydunuz? Kalp krizinin önlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Aynı zamanda metabolizmayı ve beyni güçlendirme görevi vardır.

Gündem

, , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *