0 (sıfır) tam sayı mıdır? Yoksa doğal sayı mıdır?

Doğal sayıların 0’dan başlayarak sonsuza gittiği varsayılmaktadır. Bunun yanı sıra, tam Sayılar 1’den başlayarak sonsuza kadar giden sayılardır. Bu konu, Matematikte sayıların sınıflandırılmasında önemli bir konudur. Tam sayılar ve doğal sayılar ile birlikte aynı zamanda negatif ve pozitif sayılar Matematikte bulunuyor. Bu doğrultuda pek çok sayının pozitif ve negatif bulunurken, 0 (sıfır) sayısı ise başlangıç olarak öne çıkmaktadır. Bu nedenden dolayı en çok tartışılan ve karıştırılan rakamlar içerisinde bulunmaktadır. 0 (sıfır) tam sayı mıdır? Yoksa doğal sayı mıdır? 0 Rakamı doğal ve tam sayı mı? Sıfır sayısı çift ve pozitif bir sayı mıdır? Detaylar haberimizdedir…

0 (SIFIR) TAM SAYI MI?

Tam Sayılar 1’den başlayarak sonsuza kadar giden sayılardır. Tam sayılar ise pozitif tam sayılar ve negatif tam sayılar olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Pozitif tam sayılar 1’den başlar ve sonsuza kadar gitmektedir. Negatif tam sayılar ise -1’den başlayıp sonsuza kadar giden sayılardır. Bu durumda 0 sayısı tam sayılar arasında yer almaz. Bu sayı bir nötr sayıdır. Sorularda negatiflik ya da pozitiflik belirtilmediyse sıfırın da işleme dahil edilmesi gerekmektedir. Negatif sayılar sıfıra yaklaştıkça büyümektedir. TAM SAYI NEDİR?

Tam sayı nedir? Konusunu en iyi açıklayan tanım, gündelik hayatta sıklıkla kullanılan sayıların ondalık ifade olmadan kullanım şeklidir. Bir başka deyişle tam sayılar virgüllü ifade içermeyen sayılar olarak da ifade edilebilir. Rakamlar olarak bilinen ve 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9 olan sayılar matematikte kullanılan bütün rakamları kapsar. Bazı durumlarda daha yüksek sayılar gerekli olduğu için bu rakam kümesinin genişletilip 10, 11, 12 … gibi uzaması gerekmektedir. Kimi durumlarda ise olayları açıklığa kavuşturan bilmek için negatif ifadelere ihtiyaç duyulur. İşte bunların hepsini kapsayan ve eksi sonsuzdan başlayıp artık sonsuza kadar giden bütün sayılar tam sayı olarak ifade edilmektedir.

TAM SAYI NE DEMEK?

Tam sayı ne demek soru, Matematik ile ilgilenenler için merak konusu. Genellikle sayı doğrusu üzerinde anlatılan tam sayılar sıfırdan başlayıp negatif ve pozitif yönde ilerliyor. İki gruba ayrılan tam sayılar negatif ve pozitif olarak öne çıkar. Negatif tam sayılar konusunda verilebilecek örnek hava sıcaklığı, herhangi bir işletmenin kar zarar durumu ve yapılan egzersiz sonucu kaybedilen kilo olarak tanımlanabilir. Pozitif tam sayılara verilebilecek örnek ise iki rakamın toplanması sonucu elde edilen sonuç, herhangi bir işyerinde çalışan kişilerin sayısı ve hava sıcaklığı olmaktadır.

TAM SAYI SEMBOLÜ NASILDIR?

“Z” sembolü ile ifade edilen tam sayılar ayrıca bazı tanımlamalara da sahiptir. Tam sayılar sonsuza kadar ilerleyebileceği için eksi sonsuzla artı sonsuzun toplamı 0 olacaktır. Formül üzerinde gösterilecek olursa: -Z (bütün negatif tam sayılar) + Z (bütün pozitif tam sayılar) = 0

Sonsuza kadar uzayabilen tam sayılar birçok Matematik işleminde karışıklığa neden olmaktadır.

TAM SAYILAR NELERDİR?

Tam sayılar ya da tamsayılar, doğal sayılar (0, 1, 2, 3, …) ile bunların negatif değerlerinden (…, -3, -2, -1) oluşan sayı kümesidir. Kesirsiz sayıların tamamı tam sayılardır.

Gündem

, , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *